Raspberry Pi – wersje

Różne wersje Raspberry Pi

Istnieją 4 wersje tego komputera. Jako pierwsza ukazała się wersja 1 w dwóch wykonaniach: A i B. Obecnie nie jest ona już produkowana. Na chwilę obecną jest produkowana wersja 2 (rev 2) w dwóch wykonaniach:
– wykonanie A – procesor BCM2835 700MHz, 256MB RAM, jedno złącze USB, jedno złącze HDMI, CINCH Video, MiniJack 3.5 Audio, gniazdo kart SD, GPIO
– wykonanie B – procesor BCM2835 700MHz, 512MB RAM, dwa złącza USB, jedno złącze HDMI, CINCH Video, MiniJack 3.5 Audio, gniazdo kart SD, GPIO, RJ45 LAN
Wersje 1 i 2 różnią się między sobą wyprowadzeniami GPIO. Na złączu szpilkowym GPIO oprócz typowych wyprowadzeń wejścia wyjścia są dostępne interfejsy I2C, SPI, UART. UWAGA!! Przy dołączaniu zewnętrznych urządzeń do portu GPIO należy zwrócić uwagę na to, że jest tam zastosowana logika 3V. Dołączenie wyższego napięcia może doprowadzić do uszkodzenia procesora. Komputerek jest zmontowany na płytce drukowanej o wymiarach ok 86×54 mm. Zasilanie komputerka jest zrealizowane poprzez złącze microUSB. Należy dostarczyć tam napięcie 5V o wydajności ok. 700 mA. Jak widać zapotrzebowanie energetyczne tego urządzenia nie jest największe.
Jeżeli chodzi o system operacyjny mamy całkiem spory wybór. Na chwilę obecną są specjalnie na niego przygotowane dystrybucje Linuxa takie jak Raspbian, XBMC, Debian czy ArchLinux. Planowane są też inne dystrybucje.

Raspberry Pi

Rys Widok komputera Raspberry Pi w wersji 2 wyk. B.

copyright: systemypomiarowe.pl